Ciekawe miejsca w Łebie

Leży między morzem a dwoma jeziorami: Łebsko i Sarbsko. Jeśli dodamy sąsiedztwo Słowińskiego Parku Narodowego, nie ma wątpliwości, że to najpiękniej położona miejscowość wypoczynkowa na polskim wybrzeżu.

Niegdyś Łeba leżała na zachód od dzisiejszego miasta. Piaszczyste wydmy z roku na rok były coraz bliżej zabudowań, pochłaniając las i mokradła. Mieszkańcy wiedzieli, że nie uda się powstrzymać natury, tym bardziej że już wcześniej tysiące ton piachu przysypały pobliską wieś Łącko, od której najwyższa z ruchomych wydm wzięła swoją nazwę – Łącka Góra.

Nie pozostało nic innego, jak przenieść się w bezpieczne miejsce. Wybór padł na prawy brzeg ujścia rzeki Łeby. Pozostałością Starej Łeby są ruiny kościoła w wydmowym lesie niedaleko wsi Rąbka.

Niektóre uliczki, dzięki zabytkowej zabudowie, zachowały klimat dawnej rybackiej wsi. W jednym z takich urokliwych zakątków Łeby wznosi się barokowy kościół Wniebowzięcia NMP z końca XVII wieku.

Można tu zobaczyć jedyny obraz o tematyce religijnej, jaki namalował Max Pechstein, słynny niemiecki ekspresjonista. Zespół rybackiej zabudowy, złożony z małych domków odwróconych szczytami w kierunku portowego kanału, wznosi się wzdłuż morskiej promenady, przy której kołyszą się kutry rybackie i statki wycieczkowe.

Plaża w Łebie jest uważana za najpiękniejszą w Polsce. Zawdzięcza to drobniutkiemu jak mąka, niemal białemu piaskowi. Stoi tu dawny Dom Zdrojowy z początku XX wieku. Plaża na zachód od ujścia rzeki w większości należy do Słowińskiego Parku Narodowego. Na spacer lub rowerem można wybrać się nad brzeg jeziora Łebsko, trzeciego pod względem powierzchni w Polsce.

We wsi Żarnowska znajduje się jeden z nielicznych dostępnych fragmentów brzegu jeziora, gdzie z pomostu możemy podziwiać wspaniały wodny świat na tle potężnych wydm. Świetnym celem rowerowej wyprawy jest wieś Sasino z okazałym pałacem i pobliską latarnią morską Stilo z 1906 roku, na otoczonej lasami wysokiej wydmie.

Darek Jędrzejewski

Ciekawe miejsca

Rodzinny Park Rozrywki Łeba Park. Można tu zobaczyć ekspozycję naturalnej wielkości modeli dinozaurów, zwierząt z epoki lodowcowej, wystawę skamieniałości i minerałów. Ul. Kolonijna 24, Nowęcin k. Łeby, z centrum miasta dojazd darmowymi dinobusami, tel.: 600 145 300, e-mail: lebapark@lebapark.pl, czynne w sezonie w godz.: 9-19, bilety: 40 i 30 zł, dzieci do 4 lat bezpłatnie.

Latarnia Morska Stilo, Osetnik k. Sasina, tel.: 58 676 33 06, otwarta w sezonie w godz.: 9-19, bilety: 6 i 4 zł.

Muzeum Wyrzutni Rakiet w Rąbce, tel.: 59 866 19 12, czynne w sezonie w godz.: 9-20, bilety: 14 i 10 zł. Zobaczymy pozostałości niemieckiego poligonu doświadczalnego rakiet V2.

Noclegi

W Łebie znajdziemy noclegi wszystkich kategorii, od kwater prywatnych po hotele o wysokim standardzie. Pokoje dwuosobowe dostępne są od ok. 80 zł za dobę. Informacje o bazie noclegowej możemy uzyskać w Lokalnej Organizacji Turystycznej, ul. 11 Listopada 5a, tel. 59 866 16 23.


Przejdź na początek artykułu