Słowiński Park Narodowy. Co warto zobaczyć?

Wybierz się na polską Saharę! Tutejsze ruchome wydmy to miejsce wyjątkowe na skalę Europy!

Odpoczynek nad morzem dostarczy Ci wielu atrakcji. W sąsiedztwie Łeby znajdziesz grzybne lasy, jeziora oraz Słowiński Park Narodowy. Zobacz na własne oczy największą w Polsce „piaskownicę”. Może przy odrobinie szczęścia natrafisz tu na piaskową burzę?

Przejdź ulicą Turystyczną w stronę Łeba-Rąbka, gdzie znajdują się kasy biletowe do Słowińskiego Parku Narodowego. Na tutejszym parkingu możesz zostawić samochód i przesiąść się na rower lub do meleksa albo kontynuować wyprawę pieszo.

Park swą nazwę zawdzięcza Słowińcom, czyli Kaszubom pomorskim, którzy niegdyś zamieszkiwali te tereny. Warto także odwiedzić tutejsze muzeum, gdzie prezentowane są najciekawsze elementy fauny i flory.

Skieruj się w stronę góry Łączka (zwanej niegdyś po niemiecku Lontzken Berg) i największej atrakcji tej części Polski, czyli ruchomym wydmom. W połowie drogi znajduje się tajny niemiecki poligon z 1940 r.

Warto zwiedzić tam muzeum ulokowane w starym bunkrze oraz wyrzutnie rakiet

Potem przejdź wąską dróżką na punkt widokowy, skąd roztacza się piękna panorama na wydmy i morze. Wizyta na wydmach przypomina zabawę w ogromnej piaskownicy – co stanowi niezwykłą frajdę zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Ciekawostką jest to, że ruchome wydmy zbliżają się do Łeby o około 3 metry na rok. Korzystając z okazji, przespaceruj się brzegiem morza i podziwiaj przelatujące nad tymi terenami tysiące gatunków ptaków, takie jak ohar, krwawodziób czy gęgawa.

Może uda Ci się zobaczyć także mewę srebrzystą, będącą symbolem tego Parku. Zwróć uwagę na niezwykłą roślinność borów, lasów i bagien, jak również roślinność wydmową. Zobaczysz tu objęte ochroną: wydmuchrzyce piaskowe, rukwiel nadmorską, mikołajki nadmorskie, zimozioły północne oraz owadożerne rosiczki okrągłolistne.

Wróć na malownicze uliczki Łeby, główny deptak przy ulicy Kościuszki oraz na plac Rybaka, gdzie często odbywają się jarmarki. Obejrzyj zabytkowy, barokowy kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny wzniesiony w 1683 r.

Przejdź się również pełną atrakcji aleją św. Jakuba z Łebskim Krzywym Domkiem stojącym na dachu, parkami rozrywki oraz głównym placem, na którym latem wystawia się zoo.

W ładny dzień wypożycz kajaki i popłyń w stronę łebskiego portu

Znajdziesz tam piękne łódki, tawernę oraz sklep żeglarski. Odpocznij w tutejszej restauracji, zamawiając dorsza z frytkami lub inną z ryb morskich.

Będąc w Łebie, odwiedź koniecznie Oceanarium oraz Muzeum Motyli. Najmłodszym z pewnością sprawisz radość, zabierając ich do parku wodnego lub największego w Polsce Parku Dinozaurów.

Z nadmorskich wakacji wrócisz z plecakiem pełnym pamiątek oraz piasku z ruchomych wydm!

Aleksandra Rumińska

Przejdź na początek artykułu