Belweder. Klejnot Rzeczpospolitej

To szczególne miejsce na mapie Warszawy. Kiedy zbliża się 11 listopada, to właśnie Belweder przywołuje poruszające wspomnienia z czasów, gdy Polska odzyskiwała niepodległość.

Klasycystyczny pałac będzie niedługo obchodził swoje dwusetne urodziny. To jeden z niewielu budynków lewobrzeżnej Warszawy, który nie został zburzony w czasie II wojny światowej, choć niemieccy okupanci już zdążyli wywiercić w ścianach otwory na ładunki wybuchowe. Warto go odwiedzić zwłaszcza teraz, kiedy uroczyście obchodzimy 11 listopada na pamiątkę odzyskania niepodległości po 123 latach zaborów.

To właśnie Belweder był wówczas siedzibą Naczelnika Państwa, Józefa Piłsudskiego. Choć mu proponowano, nie chciał zamieszkać w Zamku Królewskim, mówił, że w zamku mogą sobie mieszkać królowie, a on jest żołnierzem.

Tu przyjmował swoich ministrów, podpisywał najważniejsze dokumenty, tu ważyły się losy II Rzeczpospolitej

Piłsudski bardzo lubił pałac przy Trakcie Królewskim, codziennie chodził na spacery do sąsiednich Łazienek. Dziś, na placyku obok Belwederu, przy ulubionej trasie spacerowej, stoi jego pomnik. Marszałek, kiedy tylko mógł, wymykał się swojej ochronie.

Pewnego dnia zniknął z Belwederu razem z córkami. Przerażeni adiutanci znaleźli wreszcie całą trójkę zajadającą się lodami w cukierni w Hotelu Europejskim przy Krakowskim Przedmieściu. Okazało się, że Marszałek zapomniał zabrać pieniędzy i by zapłacić rachunek, musiał je pożyczyć od oficera.

Innym razem, gdy przedstawiano mu kandydatów na ministrów, jednego z nich zarekomendowano: „To porządny człowiek”. „Porządny człowiek? To dajcie go na księgowego” – zawyrokował Piłsudski. To tylko niektóre z anegdot na temat najsłynniejszego mieszkańca Belwederu. Marszałek opuścił go 13 grudnia 1922 roku, przekazując obowiązki pierwszemu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Gabrielowi Narutowiczowi. Powrócił do pałacu w czerwcu 1926 roku i mieszkał w nim aż do śmierci.

Zwiedzanie Belwederu

Choć pałac należy do oficjalnych siedzib Prezydenta RP, można go zwiedzać. Wizyta w Belwederze jest bezpłatna i obejmuje wystawę poświęconą Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, salę historii Orderu Wojennego Virtuti Militari, Kaplicę Belwederską oraz w miarę możliwości zrekonstruowany Gabinet Marszałka Piłsudskiego.

Zorganizowane grupy (np. szkolne) mogą zwiedzać Belweder po wcześniejszym zgłoszeniu do kancelarii prezydenta. Grupa nie może być większa niż 25 osób. Rezerwacji można dokonywać w godz. 08.00-16.00 pod nr tel: 22 695 19 53, kom: 721 800 121 i e-mail: rezydencja.belweder@prezydent.pl.

Turyści indywidualni mogą wejść do pałacu w ostatnią sobotę miesiąca o godzinie 10, po uprzedniej rejestracji w Przewodnickim Biurze Turystycznym PTTK Trakt: trakt@trakt.com.pl, tel: 22 827 80 69. Warto zadzwonić z wyprzedzeniem, gdyż zwiedzanie jest możliwe tylko gdy Belweder nie jest wykorzystywany do oficjalnych spotkań lub uroczystości.

Przejdź na początek artykułu