Bielsko-Biała - śląski Bielsk, małopolska Biała

U stóp Beskidu Niskiego i Beskidu Śląskiego leży piękne miasto z licznymi zaskakującymi atrakcjami.

Kiedy pierwszy raz znalazłam się w Bielsku-Białej, nie mogłam wyjść z podziwu. W żadnym z przewodników, do których zaglądałam, nie poświęcono temu podbeskidzkiemu miastu zbyt wiele miejsca. Konkluzja z reguły brzmiała: można zajrzeć, ale niekoniecznie.

Historyczna zabudowa najstarszej części miasta jest zaskakująco obszerna. I zmienia się w ostatnich latach, piękniejąc z miesiąca na miesiąc.

Po Bielsku-Białej widać nieubłagany upływ czasu, lata świetności i lata chude. Ale widać też, że to miasto z charakterem. Większość dzisiejszych czterdziesto- i pięćdziesięciolatków kojarzy Bielsko-Białą ze słynnym w świecie Studiem Filmów Rysunkowych, gdzie powstawały najlepsze polskie kreskówki dla dzieci, m.in. „Bolek i Lolek”. Oczywiście także z rewolucją w polskiej motoryzacji, Fabryką Samochodów Małolitrażowych. Mniej wie, że to miasto o bardzo bogatej historii. Jej ślady widać tu na każdym kroku.

Średniowiecza sięga też konflikt między mieszkańcami przeciwnych brzegów rzeki Białej. Była ona granicą między księstwami cieszyńskim i oświęcimskim. O ile Bielsko ma historię ginącą w mrokach średniowiecza, to Biała pojawiła się kilka wieków później. Pierwszy raz stały się formalnie jednym miastem w czasie okupacji, w 1941 roku. Ponownie w 1951 roku, jako Bielsko-Biała. Najbardziej atrakcyjną częścią miasta jest starówka między katedrą a zamkiem Sułkowskich. Od kilkunastu lat jest systematycznie przywracana do wyglądu z czasów świetności.

W okolicy są też zadbane XIX wieczne kamienice i teatr, który cieszy się zasłużenie sławą w całej Polsce. Ja najbardziej lubię nieodnowioną jeszcze część z kamienicami i pałacami ludzi, którzy budowali swą fortunę i pomyślność miasta na przemyśle tkackim. Ta część miasta ma duszę. Przekonajcie się sami...

Informacje praktyczne

Miasto leży 60 km na południe od Katowic. Dojazd drogami numer 76 i jedynką jest łatwy. Polecamy pociąg z Katowic, dworzec jest w centrum. Muzeum Historyczne Jego ekspozycje znajdziemy w czterech różnych miejscach. Najbardziej eksponowana jest ta na Zamku książąt Sułkowskich w ścisłym centrum miasta, niedaleko dworca, ul. Wzgórze 16, tel. 33 817-13-61, http://muzeum.bielsko.pl

Otwarte od wtorku do niedzieli. We wtorek, sobotę i niedzielę 9-15, w pozostałe dni – 9-16. Bilety wstępu na ekspozycje stałe: 15 zł (normalny), 8 zł (ulgowy), 7 zł (seniorzy), 38 zł (rodzinny). W niedziele wstęp bezpłatny, ale w tym dniu dostępne są tylko niektóre ekspozycje.

Dom Tkacza i Stara Fabryka są czynne w te same dni (codziennie poza poniedziałkiem) i w tych samych godzinach co ekspozycja na zamku. Bilety do Domu Tkacza kosztują 10 zł (n), 6 zł (u), 5 zł (seniorzy) i 25 zł (rodzinne). We wtorki wstęp jest bezpłatny. Bilety do Starej Fabryki: 12 zł (n), 7 zł (u), 5 zł (seniorzy), 31 zł (rodzinny). W niedziele wstęp bezpłatny. Bilety do Fałatówki: 10 zł (n), 6 zł (u), 5 zł (seniorzy), 26 zł (rodzinny).

We wtorki zwiedzanie bezpłatne. Gastronomia Polecamy Rynek i okolice, choć najlepszy lokal wg użytkowników portali Tripadvisor znajduje się po drugiej stronie rzeki. Najlepsze z niezobowiązujących miejsc to Browar Miejski ze świetnymi własnymi piwami.

Przejdź na początek artykułu
Więcej na temat: