Krosno. Podróż do krainy szkła i nafty

Miasto miało szczęście do naturalnych bogactw i nietuzinkowych ludzi, którzy przysparzali mu sławy i podziwianych do dziś zabytków.

Mówi się, że przy odrobinie szczęścia Krosno mogłoby być drugim Kuwejtem. Tu bowiem, po raz pierwszy w historii, wydobyto ropę naftową. Niegdyś bogate i nowoczesne, jako jedno z nielicznych miast już w XV wieku posiadało wodociąg, a wkrótce także przywilej oświetlania ulic „olejem skalnym”. Dziś to niewielkie miasto w województwie podkarpackim zadziwia skarbami architektury i sztuki, jakich nie powstydziłaby się żadna metropolia.

Nad starówką góruje wieża farna z XVII wieku. Wewnątrz znajduje się dzwon Urban – trzeci co do wielkości historyczny dzwon w Polsce. Codziennie w samo południe z wieży rozbrzmiewa hejnał. Na galerię na szczycie 38-metrowego budynku można wejść.

Rozciąga się z niej piękny widok na okolicę – łagodne wzgórza i zamek Kamieniec w Odrzykoniu. Jednym z właścicieli tego miejsca był hrabia Aleksander Fredro.

Kiedy przeglądał stare dokumenty, natrafił na spór dwóch rodzin, które w XVII wieku były właścicielami zamku. Wieloletnia awantura, której kres położył dopiero mariaż między dziećmi ze zwaśnionych rodów, wydała mu się świetnym pomysłem literackim. Tak powstała „Zemsta”.

Okolice Krosna związane są z postacią Ignacego Łukasiewicza, prekursora przemysłu naftowego

W procesie destylacji „oleju skalnego” otrzymał przezroczysty płyn i skonstruował nowy wynalazek – lampę naftową. Pierwszy raz posłużyła ona do oświetlenia szpitalnej sali podczas nocnej operacji w 1853 roku. Rok później w Bóbrce koło Krosna Łukasiewicz wraz ze wspólnikami założył pierwszą na świecie kopalnię ropy.

Dziś jest tam Skansen Górnictwa Naftowego, w którym poznamy historię wydobycia surowca i dowiemy się, dlaczego Polska – choć była prekursorem – nie opływa w dostatki jak Zjednoczone Emiraty Arabskie. A w zabytkowych studniach odkrywkowych zobaczymy wciąż wypływające z ziemi, bulgoczące „czarne złoto”.

Ciekawe miejsca

Centrum Dziedzictwa Szkła, ul. Blich 2 (przy krośnieńskim rynku), tel: 13 44 400 31,e-mail: recepcja@miastoszkla.pl, czynne: pon-sob.: 9.00-17.00, niedz: 11.00-17.00. Zwiedzanie wyłącznie z przewodnikiem o pełnych godzinach po uprzedniej rezerwacji lub w miarę dostępności miejsc. Bilety: 19,14 lub 8 zł.

Zamek Kamieniec w Korczynie-Odrzykoniu, ul. Podzamcze, tel: 788 837 412, czynne od 16 kwietnia do 31 października, pon-pt: 9.30-18.30 i sob-nd: 9.30-19.00, poza sezonem po uprzedniej rezerwacji. Zwiedzanie z przewodnikiem: 8 zł/os, bez przewodnika: 4 zł.

Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza, Bóbrka, tel: 13 43 33 478, e-mail: muzeum@bóbrka.pl. Bilety: 12 i 7 zł.

Noclegi: Hotel Śnieżka, ul. Lewakowskiego 22, tel. 13 43 234 49, e-mail: recepcja@hotelsniezka.pl, pok. 2-osob.: 160-210 zł. Pałac Polanka Hotel&Spa, ul. Popiełuszki 103, tel: 13 492 44 55, e-mail: rezerwacje@palacpolanka.pl, pok. 2-osob.: od 280 zł.

Przejdź na początek artykułu