Bruksela - zabytki, atrakcje, ciekawe miejsca

Od wielu lat Bruksela nazywana jest stolicą Europy ze względu na Unię Europejską, ale pod względem turystycznym również można tak na nią mówić. Nie brakuje tutaj urokliwych miejsc i cudów architektury.

Bruksela pod względem administracyjnym jest stolicą Belgii, a także Unii Europejskiej. W jej skład wchodzi kilka gmin flamandzkich. Oprócz siedziby wielu instytucji Unii Europejskiej jest siedzibą NATO oraz Euratomu.

Miasto to duży ośrodek przemysłowy, finansowy i handlowy. Swoje zakłady w Brukseli mają Volkswagen, Renault, Citroen. Doskonale zorganizowane są i funkcjonują węzły kolejowe, drogowe, port śródlądowy, łączący Brukselę z Antwerpią, liczne linie metra oraz dwa porty lotnicze.

Język w Brukseli

Stolica Unii Europejskiej słynie z tego, że jest obszarem dwujęzycznym. Funkcjonują tutaj dwie grupy językowe: flamandzka oraz francuska. Przejawia się to w dwujęzycznych tablicach informacyjnych, nazwach ulic, znakach drogowych, obwieszczeniach, a także odrębnej oświacie, bibliotekach, czy teatrach.

Co zwiedzać w Brukseli?

Wspaniałym pomysłem jest odwiedzenie Galerii Royales Saint-Hubert, czyli wyjątkowego pasażu handlowego z 1847 roku. Można tam zjeść śniadanie w jednej z wielu restauracji. Alternatywą może być ulokowana tam księgarnia, sklepiki z prawdziwą czekoladą, czy artykułami ze skóry.

Centrum miasta stanowi Grand Place. Rynek, który rozpościera się między strzelistymi kamieniczkami należy do najpiękniejszych w Europie. Cały plac zwieńczony jest górującym nad nim ratuszem.

Nieopodal rynku znajduje się rzeźba "siusiającego chłopca", której repliki rozsiane są niemal po cały mieście. Rzeźba nosi oryginalną nazwę Manneken Pis. Tradycją, którą kultywują przyjeżdżający tutaj turyści jest wręczanie nieskromnemu, nagiemu chłopcu ubrań. Zdarzyło się, że był nawet ubrany w tradycyjny strój krakowski.

Zwiedzanie ułatwi specjalna karta. Dotychczas oferowane były karty 24, 48 i 72-godzinne. Karta nazywana jest Brussel Card i łączy w sobie także funkcję karty na przejazdy komunikacją miejską.

Symboli Brukseli jest co nie miara, jednak najbardziej okazałym jest Atomium, zlokalizowane na przedmieściach. Jest to monumentalny model żelaza, powiększony 165 miliardów razy. Zbudowano go z okazji Wystawy Światowej w Brukseli w 1958 roku. Jest wysoki na 103 metry i waży niecałe 2500 ton. Składa się z dziewięciu kul, które pełnią funkcje atomów, połączone są ze sobą rurami, w których umieszczono ruchome schody.

Do najwyższej kuli, w której zorganizowano punkt widokowy można dostać się windą, mieszczącą przy jednym wjeździe 22 osoby. Ze szczytu cudu architektury widać całe miasto. W roku 2004 Atomium przeszło generalny remont. Podobnie, jak wieża Eiffla, także ten obiekt miał być zdemontowany po zakończonej Wystawie Światowej, ale na szczęście zainteresowanie turystów sprawiło, że do tego nie doszło. W sąsiedztwie znajduje się Oceanarium oraz Aquapark, czyli miejsca, które warto odwiedzić z dziećmi.

Dzielnica Europejska to część miasta, w której znajduje się między innymi budynek Komisji Europejskiej i mnóstwo biurowców oraz nowoczesnej zabudowy.

Wyjątkowym obiektem architektury sakralnej jest Katedra św. Michała i św. Guduli. Znajduje się na wzgórzu Treurenberg. Ambona w nawie głównej katedry prezentuje wygnanie Adama i Ewy z raju. Obiekt swoją sławę zawdzięcza przede wszystkim niesamowitym witrażom z XVI wieku, autorstwa Jana Haecka. Jeden z nich przedstawia żonę cesarza Karola V podczas adoracji Najświętszego Sakramentu, a także Elżbietę Węgierską i Karola Wielkiego. 


Przejdź na początek artykułu