Buffalo - informacje i ciekawostki

Buffalo to miasto w Stanach Zjednoczonych, które z maleńkiej osady, w której mieszkało kilkuset mieszkańców rozrosło się do ogromnego centrum przemysłu, nauki i kultury.

Pierwsze wzmianki o Buffalo pochodzą z XVIII wieku. Pierwszym amerykańskim osadnikiem w mieście był Cornelius Winney, który rozpoczął handel z Indianami. W biegu historii wioska została spalona w wyniku wojny brytyjsko-amerykańskiej. 

W roku 1816 osada otrzymała prawa miejskie. Wtedy też rozpoczął się okres rozkwitu i rozwoju tego miejsca. Powstał port, który pełnił bardzo ważną pozycję w handlu morskim. Był punktem przeładunkowym między statkami, które poruszały się po tutejszych jeziorach. 

Później powstał uniwersytet, otwarto most kolejowy przez rzekę Niagara. Z Europy napływali imigranci, których obecność również pozytywnie wpłynęła na rozwój Buffalo. Zbudowano fabryki i hutę żelaza. Kres rozwoju hutnictwa przypadł na lata osiemdziesiąte XX wieku.

Atrakcje Buffalo

Sympatyków architektury i miejsc sakralnych może zainteresować zabytkowy cmentarz Forest Lawn. Został ufundowany przez Charlesa E. Clarke'a w 1849 roku. Spoczywa tutaj bardzo wielu znanych i wyróżniających się w historii Stanów Zjednoczonych ludzi. 

Obok cmentarza są ścieżki do spacerów i przejażdżek rowerowych. Także w pobliżu znajduje się piękna Katedra Wniebowzięcia NMP.

W samym centrum Buffalo ulokowany jest zabytkowy kościół, katedra St Joseph's. Obok jest bezpłatny parking dla odwiedzających.

Polonia w Buffalo

Buffalo obok Chicago jest ważnym punktem dla Polaków. Zamieszkują wschodnią dzielnicę, o nazwie The East Side. 

Właśnie w Buffalo powstał Kongres Polonii Amerykańskiej. Jeszcze w XX wieku drukowano tutaj kilka czasopism, przeznaczonych dla Polaków.

Wodospad Niagara

Taką samą nazwę jak rzeka, nad którą położone jest miasto Buffalo nosi wodospad Niagara, jeden z największych i najpiękniejszych wodospadów na świecie. Położony jest na granicy z Kanadą, w stanie Nowy Jork. Rzeka Niagara wypływa z jeziora Erie i aby wpłynąć do jeziora Ontario musi pokonać różnicę w poziomie, która wynosi około stu metrów.

Wodospad prócz funkcji widokowej i atrakcji turystycznej jest istotny dla gospodarki. Połowa wody spadające ze zbocza zasila dwie elektrownie po stronie amerykańskiej i kanadyjskiej. 

 

Przejdź na początek artykułu