​Co skrywają Muzea Watykańskie?

Watykan ma kolekcję sztuki, której pozazdrościć może mu każde państwo na świecie. W końcu papiestwo miało całe wieki, by ją stworzyć. Muzea i archiwa w Watykanie obrosły legendą. Nie wszystkie są wystawione na widok publiczny. Co tan naprawdę kryje się w Watykanie?

Kaplica Sykstyńska

Niewątpliwie najbardziej imponująca i najczęściej kojarzona z Watykanem jest Kaplica Sykstyńska, zbudowana na polecenie papieża Sykstusa. Do dziś właśnie tutaj odbywają się wybory nowego papieża.  

Codziennie na freski Michała Anioła spogląda 20 tys., ludzi, ale niewielu dostrzega w niej coś więcej niż słynne dzieło sztuki. Niektórzy jednak twierdzą, że malowidła kryją tajemnicze inskrypcje, które zawierały przekaz krytykujący papiestwo za rozpustę i przywiązanie do bogactwa.

Galerie Górne

Po drodze do słynnej Kaplicy warto zwiedzić Galerie Górne. Podzielone są na Galerię Kandelabrów, Galerię Arrasów i Galerię Map Geograficznych. W pierwszej zobaczycie słynny posąg Afrodyty knidyjskiej do której pozowała jedna z najbardziej kontrowersyjnych heter greckich w historii, w drugiej natomiast przepiękne gobeliny uczniów Rafaela. 

W skład Galerii Górnych wchodzą także wystawne komnaty - między innymi apartamenty Piusa. Ściany pomieszczenia zdobią freski Giorgia Vasariego, poza tym zgromadzono tu ceramikę średniowieczną i renesansową, a także mozaiki.

Wśród tych arcydzieł znajduje się także komnata Sobieskiego, gdzie króluje obraz Matejki przedstawiający odparcie Turków. Matejko namalował ten obraz z okazji 200. rocznicy wiktorii wiedeńskiej, która miała powstrzymać inwazję Impreium Osmańskiego na Europę - więc Matejko podarował do papieżowi Leonowi XIII, temu samemu, który udostępnił Tajen Archiwa Watykanu naukowcom.

Kaplica właściwa

Choć Kaplica Sykstyńska jest znana głównie z prac Michała Anioła, wcześniej dekorowali ją także inni artyści, między innymi Pietro Perugino, Sandro Botticelli i Cosimo Rosselli. Wykonane przez nich freski znajdują się w części kaplicy zwanej Starą Sykstyną, natomiast część ozdobiona pracami Buonarottiego nosi nazwę Nowej Sykstyny. 

Michał Anioł pracował nad freskami w Kaplicy dwa razy. Pierwsza sesja miała miejsce w latach 1508-1512 - wtedy artysta zajmował się malowaniem sufitu. Przedstawił na nim historie z Księgi Rodzaju i odrodzenie ludzkości.  W 1533 roku Michałowi Aniołowi ponownie zlecono prace w Kaplicy. Wtedy na ścianie ołtarzowej kaplicy pojawił się Sąd Ostateczny, a prace zajęły artyście 5 lat. 

Wśród licznych postaci występujących na malowidłach Buonarotti umieścił także siebie - jego twarz pojawia się na skórze trzymanej przez Świętego Bartłomieja.

Z zaangażowaniem Michała Anioła w prace nad kaplicą wiążą się liczne opowieści. Podobno sam zainteresowany nie był zachwycony zleceniem - uważał, że został w nie zaangażowany na skutek intryg swoich przeciwników. Długie godziny spędzone na rusztowaniach wykańczały go fizycznie, czemu dawał wyraz w pisanych przez siebie sonetach. 

Niechętnie przyjmował także gości, choć podobno była to  część jego usposobienia. Tylko papież mógł odwiedzać rzeźbiarza i obserwować postępy w pracy, a i tego artysta witał niechętnie. Warto także pamiętać, że Michał Anioł nie tworzył fresków w kaplicy sam. Nie wiadomo dokładnie, ilu miał pomocników, natomiast według specjalistów niektóre szczegóły malowideł widocznie odbiegają od stylu artysty.

Jako ciekawostkę warto dodać, że kaplica ma takie same wymiary, jak przedstawiona w Biblii świątynia Salomona. Freski na ścianach zmieniały się przez lata. W 1564 roku uznano na przykład, że nagość przedstawionych postaci jest przesadna, zatem domalowano im - ręką Daniele da Voltera - okrycia.

Pinakoteka

Chyba najbardziej znanym muzeum watykańskim jest Pinakoteka, istniejąca w swojej obecnej lokalizacji od 1932 roku. Przez długi czas zgromadzone w Pinakotece dzieła były przenoszone po całym Pałacu Apostolskim. Nowy budynek rozwiązał te problemy.

Jak powstawała kolekcja, którą można dziś podziwiać w Pinakotece? Za jej stworzenie odpowiada papież Pius XI, który w 1790 roku zgromadził pierwszych 118 dzieł. Idea Pinakoteki rozumianej jako wystawa z prawdziwego zdarzenia dostępna dla szerszego grona narodziła się jednak dopiero w 1817 roku. 

W wyniku Kongresu Wiedeńskiego, Państwo Kościelne odzyskało to, co zostało mu wcześniej zabrane - w tym znaczące dzieła sztuki. Dzięki finansowemu wsparciu wielu darczyńców, kolekcja rosła w siłę. Dziś obejmuje 460 obrazów malarstwa włoskiego i europejskiego, wystawianych w aż 18 salach.

Zbiory Pinakoteki zorientowane są wokół dzieł od renesansu do XIX wieku, a każda sala obejmuje inny zakres chronologiczny. W sali I można obejrzeć dzieła z okresu od XII do XV wieku. Zobaczycie tu między innymi oryginalne, wbudowane w koło przedstawienie Sądu Ostatecznego Nicolo i Giovanniego Pisano. Jest tu także... van Gogh. 

Mało kto wie, że ten kojarzony z artystyczną bohemą malarz, stworzył bardzo ciekawą Pietę. Namalował obraz w trakcie pobytu w zakładzie dla obłąkanych, który znajdował się w dawnym klasztorze. Co ciekawe, Chrystus ma rudą, krótką brodę - taką jaką nosił artysta.

Kiedy można odwiedzić Muzea Watykańskie

Muzea Watykańskie są czynne od poniedziałku do soboty, a bilet do wszystkich kosztuje 16 euro. Niemniej jednak znacznie ciekawsza jest nocna wizyta w Watykanie. Taką wycieczkę można zrobić sobie między końcem kwietnia i lipca, a także w październiku w godzinach 19-23. Wycieczki "po godzinach" mogą wchodzić w miejsca zazwyczaj niedostępne zwiedzającym. Warunkiem jest zebranie grupy do 15 lub 25 członków.

Jeżeli ma się ograniczony budżet na city break Rzym, warto zaplanować go na ostatni weekend miesiąca - wtedy Muzea Watykańskie są czynne w niedziele, a wstęp do nich - darmowy.

 

Przejdź na początek artykułu
Więcej na temat: