Helsinki - urokliwa stolica Finlandii

Forteca na wyspach, podziemny kościół, podgrzewana ulica i kolejka górska – to trzeba zobaczyć!

Stolicę Finlandii warto odwiedzić nie tylko ze względu na to, że znajduje się w niej centrum kulturalne i towarzyskie tego państwa. Miasto położone jest na brzegu Zatoki Fińskiej, częściowo na lądzie stałym, częściowo na archipelagu złożonym z ponad 300 wysp, a częściowo na Półwyspie Vironniemi.

Dzięki regularnie kursującym promom można jednego dnia zwiedzić m.in. fortecę Suomenlinna, czyli Twierdzę Fińską położoną aż na sześciu wyspach.

Sercem lądowej części miasta jest Plac Senacki z pomnikiem cara Aleksandra II w samym jego centrum. Góruje nad nim najsłynniejsza budowla sakralna w Helsinkach, czyli katedra luterańska z XIX w. z monumentalnymi schodami, w krypcie której mieści się… kawiarnia.

Na Placu Senackim znajdują się również liczne zabytkowe budynki, które do dziś pełnią ważne funkcje w życiu miasta, m.in. biblioteka, uniwersytet oraz Pałac Rządu zwany potocznie Domem Senatu.

Z tego centralnego punktu miasta przejdź się na Kauppatori, czyli pobliski Plac Targowy położony w niezwykle urokliwym miejscu, bo nad samym Morzem Bałtyckim.

Można kupić tu pamiątki, warzywa i owoce oraz lokalne specjały (łącznie z potrawami z renifera!) lub odpocząć w jednej z licznych kawiarni. Zwróć uwagę na stojący tu najstarszy w całej stolicy pomnik – kamień carowej, postawiony jeszcze w pierwszej połowie XIX w.

W pobliżu znajdują się Ratusz, Pałac Prezydencki i elektrycznie podgrzewana ulica Esplanadia Północna, na której nawet podczas najsroższej zimy nigdy nie ma śniegu. Spacerem udaj się stąd do najstarszego w mieście parku Kaivopuisto. W jego najwyższym punkcie znajduje się obserwatorium astronomiczne Ursa.

Zimą zawsze najwyższe wzniesienie w parku zamienia się w amatorski tor saneczkowy

Z Kauppatori możesz popłynąć promem na pobliskie wyspy lub, jeśli wolisz, udać się do jednego z najciekawszych miejsc stolicy Finlandii jakim jest podziemny kościół wybudowany w skale. Znajduje się on w dzielnicy Töölö. Łatwo go przeoczyć, ponieważ z zewnątrz widać jedynie jego miedzianą kopułę, która ledwie wystaje spoza kamiennych bloków.

Przy okazji można podziwiać okoliczne budynki w stylu klasycystycznym. Najlepiej robić to z otwartej dla turystów wieży Stadionu Olimpijskiego. Ciekawostką jest jej wysokość: 72,71 m ma upamiętniać wynik fińskiego lekkoatlety Mattiego Järvinena na igrzyskach w Los Angeles w 1932 r., dzięki któremu zdobył złoto w rzucie oszczepem. Inną charakterystyczną dzielnicą Helsinek jest Kruununhaka, w której znajdują się domy pochodzące jeszcze z XVI-XVII w., ocalałe z wielkiego pożaru z 1812 r.

Z kolei zwolennicy mocniejszych wrażeń powinni wybrać się do Linnanmäki, czyli wesołego miasteczka, które wśród około 40 urządzeń oferuje przejażdżkę karuzelą zbudowaną w 1896 r. i słynną kolejką górską.

Gdy zmęczy Cię już zwiedzanie, usiądź w jednej z licznych restauracji i spróbuj lokalnych przysmaków: kaalikääryleet, czyli ruloników z kapusty, zupy z zielonego groszku (hernekeitto), serwowanej w czwartki z naleśnikami albo podpiekanego, świeżego sera krowiego (leipäjuusto) A na deser słodkiego chleba pulla.

Anna Kryńska

Przejdź na początek artykułu
Więcej na temat: