Karnawał na Sycylii. Warto pojechać

Chociaż to w Wenecji odbywa się najbardziej znany karnawał, to w tym okresie we Włoszech znajdzie się bez problemu wiele innych wartych odwiedzenia miejsc. Sycylia z pewnością jest jednym z nich. Karnawał na wyspie ma kilkusetletnią i bogatą tradycję - a od weneckiego różni się tym, że nie jest turystycznym zlotem, a prawdziwą zabawą Sycylijczyków, do której to zapraszają wszystkich. W końcu to najbardziej gościnni spośród Włochów.

Kolorowe pochody Sciacci

Przybycie Peppe Nappy na kutrze rybackim do tego miasta w prowincji Agrigento zwiastuje początek świętowania. Ten legendarny król karnawału przemierza miasto podczas parady i towarzyszy mieszkańcom przez najbliższe kilka dni, by na koniec jego kukła spłonęła na rynku. Na nim też na początku karnawału zostają pokazane wszystkie platformy i ich ekipy - muszą zaprezentować się jak najlepiej, gdyż wszyscy ci artyści biorą udział w konkursie na najlepszą z nich. Śledzenie poczynań kolorowych pojazdów uprzyjemnia cannola z ricottą z któregoś z ulicznych kramów.

Poza kolorowymi pochodami w ciągu dnia i nocy odbywa się wiele innych wydarzeń, m.in. bieg naśladowców króla karnawału czy zjazd fanów Vespy (co jest prawdziwą gratką dla fanów włoskiej motoryzacji). Jeśli jednak wszystkie te imprezy pozostawią niedosyt, można udać się do Museo del Carnavale. Znajdują dziesiątki zdjęć dokumentujących powstawanie platform i ich liczne reprodukcje. Muzeum zbiera eksponaty od lat ’80.

Zwiedzanie Sciacci warto zacząć na Piazza Scandaliato, wysoko położonego placu w centrum, które pozwala zobaczyć Morze Śródziemne i port rybacki. Stąd wiedzie malownicza trasa do kościoła św. Michała znajdującego się na szczycie miasta lub do katalońskiego kościoła Santa Margherita. Po pieszywch wędrówkach najlepiej zrelaksować się w spa Terme di Sciacca albo w znajdującym się za miastem kompleksem basenów termalnych Piscine Molinelli.

Huczne carnevale w Acireale

W ostatnie dni i noce przed środą popielcową trwają tutaj najlepsze karnawałowe obchody. Słynne ze względu na swoje parodystyczne platformy Acireale przyciąga do siebie co roku tysiące turystów, czemu trudno się dziwić, gdyż jest to czas prawdziwie spektakularnych widoków i dobrej zabawy. 

Tutejszy karnawał jest chyba najbliższy pierwotnej idei świętowania tego okresu - na ulicach czuć atmosferę ogólnego rozluźnienia i przyjaźni. Mimo rubasznego humoru i ogólnej swawoli zobaczysz tu rodziny z dziećmi, które przybyły tu by zobaczyć spektakularne platformy i obrzucić się konfetti - dawny zwyczaj rzucania zgniłymi jajkami i warzywami został zarzucony.

Zabawy na prowincji

Acireale i Sciacca to nie jedynie miejsca, gdzie świętuję się karnawał na Sycylii. Może mniej huczne i widowiskowe, to wiejskie tradycje Sycylii są równie ciekawe i warte zobaczenia. Już okolice katańskiego Acireale oferują ciekawe alternatywy dla tłoku wspomnianego miasta. 

W Belpasso przed paradą zamaskowanych postaci reprezentujących różne grupy mieszkańców miasta ma miejsce recital poezji w lokalnym dialekcie. Parady odbywają się również Bronte i Misterbianco. Dobrze jest podczas przemierzania Sycylii kierować się nosem - czas przed postem to okres publicznych uczt i targów z pysznym jedzeniem.

Jeśli znajdzie się w okolicach Syrakuz, to zobaczcie jedno z najstarszych miast na Sycylii - Palazzolo Acreide. Tutejsza parada zdobionych wozów ma miejsce w tłusty wtorek przed popielcem i towarzyszą jej festiwale pstrąga, kiełbasy, domowych makaronów i cannoli.

Ciekawą tradycją może pochwalić się leżąca 50 km od Mesyny mieścina Antillo. W tłusty wtorek ulicami przechodzi u picuraro, przebrana za pasterza, zamaskowania postać, która krzyczy, żartuje i zaczepia napotkanych mieszkańców, a swój pochód kończy tańcem z przebranym za kobietę aktorem. Przez cały czas "pasterz" potrząsa noszonymi na szyi dzwonkami.

Przed zabawą

Zanim jednak oddacie się karnawałowej zabawie na Sycylii, musicie wiedzieć kilka praktycznych rzeczy. Pierwszą sprawą jest pogoda - w lutym zaczynają kwitnąć migdały, a temperatura wynosi około 14-15°C, więc trzeba pożegnać się z kurtkami zimowymi - no chyba że wybierzecie się na Etnę pojeździć na nartach. W górach zawsze jest chłodniej, a zimą panują dobre warunki dla miłośników białego szaleństwa.

Sycylia ma aż 4 lotniska -Palermo, Trapani, Katanię i Comiso. Poziomy cen połączeń z Polski są dość wyrównane, więc warto sprawdzić wszystkie i wybrać to, które ma najlepszą lokalizację. Loty bezpośrednie najłatwiej znaleźć do Trapani, ale zdarza się także Katania, a w sezonie także Palermo.

Zima jest też najlepszym okresem na szukanie tanich noclegów. Trzeba jednak pamiętać o tym, że niektóre hotele zamykają się poza sezonem. Polecamy w tym okresie korzystanie z małych, kameralnych obiektów, w których panują bardziej serdeczne relacje między gospodarzem a gościem i w których łatwiej poczuć klimat prawdziwej Sycylii. 

Przejdź na początek artykułu