Najpiękniejsze plaże Australii

Słoneczna Australia to raj dla tych, którzy uwielbiają relaks na plaży. Tutaj lato trwa cały rok, a w najcieplejszych regionach kraju temperatura dochodzi do nawet 40°C. Plaż - podobnie jak kangurów i owiec - jest więcej, niż ludzi. Na pewno zatem nie można narzekać na brak wyboru.

Podobno, żeby odwiedzić każdą z licznych australijskich plaż, potrzeba... 30 lat. Do grupy najpiękniejszych i najsłynniejszych plaż Australii zalicza się usytuowana na południu od Sydney Hyams Beach, w pobliżu Rezerwatu Przyrody Zatoki Jervisa. Piasek na tej plaży jest niesamowicie biały... tak biały, że został wpisany do księgi rekordów Guinnessa!

W centrum Sydney czeka na was natomiast Bondi Beach. Słowo "bondi" pochodzi z języka Aborygenów i znaczy dosłownie "uderzanie fal". A te uderzają tutaj naprawdę mocno - z tego powodu na Bondi ściągają tłumy surferów. Bondi doskonale nadaje się zarówno dla zaawansowanych wielbicieli tego sportu, jak dla zupełnych nowicjuszy - tym drugim pomogą lekcje w licznych szkołach surfingu zlokalizowanych na wybrzeżu. 

Dla tych, których niekoniecznie pociąga poskramianie fal, a jednocześnie chcieliby aktywnie spędzić czas, zorganizowano pola golfowe. Na Bondi Beach pomyślano o wszystkim - także i o tym, że po wysiłku chce się jeść. Niedaleko plaży można zrobić zakupy na Bondi Farmers Market, gdzie lokalni sprzedawcy wystawiają swoje produkty. Bondi to nie miejsce, to styl życia!

Godzinę drogi od miasta znajduje się Palm Beach, lubiana przez sławy świata aktorskiego, które chętnie budują sobie w tym regionie wille. Trudno się dziwić - okolica jest naprawdę piękna, a rozciągające się z Palm Beach widoki potrafią pochłonąć uwagę na długo. To także doskonałe miejsce do pływania, szczególnie, jeśli podróżuje się z dziećmi - plaże i woda przy brzegach są czyste i bezpieczne.

Manly Beach swoją popularność zawdzięcza odbywającym się tu od 1964 r. zawodom surfingowym. Do dziś chętnie odwiedzają ją turyści, także z rodzinami. Otoczenie Manly Beach pełne jest sklepów i restauracji, a przy plaży działają także ośrodki nauki nurkowania. W Dive Centre Manly oferowane są kursy nurkowania dla osób na wszystkich poziomach zaawansowania.

Z kolei Cronulla, w Sutherland Shire w południowej części Sydney z pewnością spodoba się tym, którzy nie lubią tracić czasu na szukanie miejsca parkingowego - to jedyna plaża w okolicach Sydney, na którą dostaniecie się pociągiem. Północna część Cronulla, Elouera i Wandala są popularnymi miejscami do uprawiania surfingu. 

Działające przy wybrzeżu szkoły surfowania, rozbudzą pasję w tych, którzy dopiero rozpoczynają przygodę ze sportem, jak i w bardziej doświadczonych surferach. Wokół plaży znajdują się także parki - Oak Park i Gunnamata pozwolą wam odpocząć w cieniu, jeśli zmęczycie się upałami.

Marobura Beach swoją nazwę także wzięło od słowa z języka Aborygenów - znaczy dosłownie "jak grom". To kolejne popularne wśród surferów miejsce w Australii. O bezpieczeństwo plażowiczów dbają tu ratownicy z Randwick City, choć  jeśli wybieracie się na Marobura aby popływać, warto pamiętać, że jest to propozycja dla zaprawionych w tej dyscyplinie. 

Mniej doświadczeni powinni raczej wybrać wodę przy osłoniętych plażach  znajdujących się w pobliżu. Na Marobura skorzystacie z bezpłatnych siłowni na świeżym powietrzu, skate parku i dużego placu zabaw dla dzieci. A kiedy zgłodniejecie, możecie liczyć na organizowane dookoła BBQ.

Coral Beach jest rozwiązaniem dla tych, którzy do Australii przybyli z nadzieją na zobaczenie wspaniałych raf koralowych. Podwodny świat można tu zobaczyć na dwa sposoby: nurkując z brzegu, albo korzystając z wypraw łodzią. Pobyt na Coral Beach to niesamowita okazja zetknięcia się z dziką przyrodą. Obserwacje rekinów wielorybich są tutaj organizowane od marca do czerwca, zaś od czerwca do października rekiny ustępują miejsca humbakom. Lokalną atrakcją jest także obserwacja żółwi  - zorganizowane wycieczki poszerzą waszą wiedzę o życiu tych długowiecznych zwierząt

Jeśli zamiast aktywnego, zorganizowanego wypoczynku wolicie natomiast spokojne spędzanie czasu w zacisznym miejscu, wybierzcie Byron Bay, na północy od Sydney. W ciągu ostatnich dwudziestu lat okolice były schronieniem lokalnych artystów. Do Byron Bay masowo ściągali architekci, projektanci i inżynierowie oprogramowania, dodając miłej, nadmorskiej miejscowości specyficznej energii. Obecnie miejsce jest znane pięknych plaż i hipisowskiej atmosfery.

W Byron Bay plaże są dostosowane do każdego. Main Beach znajdująca się w głębi parków narodowych jest bezpiecznym rejonem, odpowiednim na wypoczynek z dziećmi. Chętnie ściągają tutaj surferzy. Wschodni kraniec Main Beach jest bardziej osłonięty, a co za tym idzie - chętniej wybierany przez początkujących amatorów deski. 

Do Byron Bay przyjeżdża się także na oglądanie rekinów wielorybich. Cape Byron State Conservation stwarza doskonałe warunki obserwowania tych wspaniałych, spokojnych zwierząt w ich naturalnym środowisku. Atrakcja nigdy nie traci na popularności.

Nie sposób także pominąć targowisk, stanowiących część lokalnej kultury. Co tydzień lub dwa w regionie Byron Beach organizowany jest rynek, gdzie wystawia się świeże produkty i rękodzieło powstałe dzięki pracy miejscowych rolników. 

Cotygodniowy targ jest nie tylko okazją do zrobienia zakupów, ale i wymiany informacji, posłuchania koncertów i występów na żywo. Do kupowania tutejszych produktów zachęca także fakt, że część zysku ze sprzedaży jest przeznaczona na rzecz miejscowych organizacji charytatywnych i proekologicznych.

Atrakcyjne plaże znajdują się także w zachodniej części wybrzeża. Rekordy popularności wśród tutejszych plaż bije Cottesloe Beach, zaledwie 15 minut od centrum miasta Perth. Cottesloe Beach przyciąga mieszkańców regionu już od 100 lat. Złoty piasek, doskonały widok na Ocean Indyjski i świeże owoce morza na kolację... czego chcieć więcej? Nurkowie znajdą tu krystalicznie czystą wodę, a surferzy wymarzone fale. Mimo, że plaża cieszy się uznaniem od wielu lat, możecie liczyć tutaj na spokojny wypoczynek.

Malownicza Cable Beach blisko miasta Broome ma z kolei aż 22 km długości. Czysty, biały piasek, czerwone klify i turkusowa woda sprawiają, że to miejsce wygląda naprawdę egzotycznie. Płaskie plaże z miękkim piaskiem zachęcają do opalania. Turyści przyjeżdżają tutaj także, aby zobaczyć zachód słońca - z brzegu lub z wielbłąda! Popularną atrakcją jest przejażdżka wielbłądem wzdłuż brzegu, ze słońcem chowającym się za horyzont w tle.

Część turystów zamiast zwykłych plaż chętniej wybiera te, na których mogą odpoczywać bez ubrania. Wśród "nagich plaż" dużym uznaniem cieszy się Samurai Beach niedaleko Port Stephens. Kilometrowy odcinek wchodzi w skład Parku Narodowego Tomaree i jako plaża naturystów działa od 1970 r.

Jednak prawdziwą perłą jest Maslin Beach. Piasek jest tu czysty, a woda delikatna, klify w oddali zapewniają natomiast niesamowite widoki. Południowy kraniec plaży przeznaczono dla naturystów - można tam przyjść ubranym jedynie w uśmiech, choć ze względu na mocno przygrzewające słońce, warto zabrać także kapelusz. Wśród innych plaż nudystów Maslin Beach wyróżnia się regularnie organizowanymi nagimi igrzyskami plażowymi.

Żeby znaleźć się w tym królestwie słońca na niekończących się złotych i białych plażach wystarczy znaleźć Tanie loty do Australii. Warto pamiętać, że w przypadku lotów międzykontynentalnych najlepsze ceny są na 3-4 miesiące przed podróżą. Przejdź na początek artykułu