​Niemcy - przewodnik, atrakcje, zabytki

Niemcy - co warto zobaczyć w tym niezwykłym kraju? Nasz zachodni sąsiad oferuje turystom tyle niezapomnianych wrażeń, że wszystkich jego atrakcji nie da się opisać w jednym krótkim tekście. Podpowiemy więc, które z niezliczonych zabytków odwiedzić i w jakie malownicze miejsca się udać, by dowiedzieć się co nieco o niemieckich tradycjach i historii, a także zetknąć się bliżej z ich rodzimą kulturą. Przygotuj się na świetną zabawę!

Parę słów o kraju

Malowniczy łańcuch Alp, wybrzeże Bałtyku, wyjątkowe landy, z których każdy zachęca do przyjazdu innymi atrakcjami... Niemcy jako duży europejski kraj mają bardzo wiele do zaoferowania turystom i stają się coraz popularniejszym celem wakacyjnych wycieczek Polaków. Na każdym kroku natrafimy tutaj na miejsca o wysokiej wartości kulturalnej i historycznej, a także na zachwycające krajobrazami tereny górzyste. 

Odkryj magię pełnego jezior Schwarzwaldu, górniczego Zagłębia Ruhry i prześlicznych nadreńskich miejscowości. Skorzystaj z możliwości, które oferują wszechobecne centra sportowe, doskonale przystosowane do potrzeb przyjezdnych szlaki turystyczne i zetknij się z niepowtarzalnymi perełkami pruskiej architektury. Gotowy na przygodę swojego życia? Czas start!

5 największych atrakcji Berlina - co zobaczyć w niemieckiej stolicy?

Spośród wszystkich berlińskich zabytków warto wybrać kilka najważniejszych i udać się właśnie w ich kierunku - ilekolwiek dni by się nie spędziło w stolicy, to i tak zabraknie nam czasu na zobaczenie każdego z osobna. Na ostatnim miejscu naszej toplisty umieściliśmy Bramę Brandenburską i przylegający do niej Plac Paryski. To świetny punkt początkowy zwiedzania i zarazem budowla uświadamiająca nam ogromne znaczenie historyczne miasta.  

Wszystkim miłośnikom przeszłości polecamy także Muzeum Pergamońskie - koniecznie zobaczmy jego gigantyczny gmach wraz ze znajdującymi się wewnątrz ekspozycji rekonstrukcjami antycznych budowli. Robią niesamowite wrażenie! Podczas spaceru po Berlinie nie przeoczmy również monumentalnych budowli sakralnych, a szczególnie kościoła św. Mikołaja (najstarszego w centrum) i katedry Francuskiej. 

Drugie miejsce w rankingu zajął Checkpoint Charlie, czyli dawne przejście graniczne pomiędzy RFN a NRD, a honorowe pierwsze miejsce Muzeum Muru Berlińskiego. Jego pozostałości można odnaleźć także w innych miejscach - może uda ci się natrafić na parę, gdy samodzielnie będziesz poznawać tajemnice niemieckiej stolicy?

Dlaczego warto odwiedzić Bawarię?

Odpowiedź jest prosta - przede wszystkim ze względu na jej niezwykły klimat i wszechobecne pozostałości średniowiecznych fortyfikacji. Ten południowy region słynie właśnie z monumentalnych zamków, spośród których warto odwiedzić chociaż trzy: rezydencję Ludwika Bawarskiego, czyli słynny Neunschwanstein, pełen przepychu i luksusów Hohenschwangau oraz twierdzę Brattenstein. 

Przez całą Bawarię wiedzie tzw. Romantyczna Droga, którą możemy przemierzyć pieszo, rowerem lub samochodem, poznając jednocześnie wszystkie okoliczne atrakcje turystyczne. Nie brakuje tutaj ani urokliwych miasteczek ani jedynych w swoim rodzaju parków krajobrazowych. Górska okolica obfituje w przepiękne widoki - na każdym kroku natkniemy się na sprzyjające pieszym wędrówką trasy spacerowe, pozwalające dostrzec wyjątkowe uroki niemieckich Alp. Gigantyczne wodospady, nieprzebyte jaskinie, krystalicznie czyste jeziora - to wszystko tylko czeka na nasze przybycie. 

Aby poznać nieco inną stronę Bawarii wybierzmy się również do Monachium, w którym historyczne budowle stoją tuż obok nowoczesnych drapaczy chmur. Metropolia słynie przede wszystkim z międzynarodowych imprez kulturalnych - kto wie, może mając szczęście trafimy na jakieś niepowtarzalny festiwal?

Aktywny wypoczynek w Niemczech

Tereny południowych Niemiec przyciągają amatorów różnorodnych sportów głównie zimą. To właśnie tutaj, między zaśnieżonymi szczytami Alp, znajdują się ogromne stacje narciarskie, takie jak Garmisch-Partenkirchen czy Schwarzwald. W każdym turystycznym kurorcie możemy liczyć na świetnie przygotowane trasy zjazdowe, wyciągi krzesełkowe, a nawet na specjalnie przystosowane do potrzeb biegaczy szlaki narciarstwa biegowego. 

Dla miłośników mocnych wrażeń mamy za to nieco inną propozycję nie do odrzucenia. Europa-Park w Rust, czyli największy w Niemczech park rozrywki, to spełnienie marzeń każdego amatora ekstremalnych rozrywek. Znajdziemy tutaj 11 kolejek górskich, niezliczoną ilość karuzel i innych wyjątkowych atrakcji - w kilkunastu parkach tematycznych można spędzić nawet parę dni ani chwili się nie nudząc!

Przejdź na początek artykułu